Diskokilometer 2024

TJ Stavbár Nitra, o.z. a Čakanka, n. o. usporiadali 44. ročník behu na 1000 m

DISKOKILOMETER 2024

v piatok 21. júna 2024 od 17:00 do 21:30. Beh sa konal na tartanovej dráhe – 400 m štadióna na adrese Trieda Andreja Hlinku 55, Nitra – Chrenová.

Beh o rekordy

  • ženy 3:04,5 min
  • muži 2:25,2 min

Víťazi hlavnej kategórie – REKORD DISKOKILOMETRA ziskajú kresby – kombinovaná technika (akryl) od českého maliara Josefa Černého.

Na stiahnutie

V médiách

 

Rozhovor s Ing. Romanom Královičom v rádiu V Nitre 

 

Fotogaléria

Fotogalériu od Erika Nováka nájdete na https://www.rajce.idnes.cz/cakanka-no/album/diskokilometer-2024-autor-erik-novak

Prípravy Diskokilometra, foto Ing. Zdenka Kelemenová

Diskokilometer 2024, foro Ing. Miloš Gašaj

Pútavý plagát na webovej stránke Čakanky, n. o., sľuboval neobyčajný zážitok pre účastníkov aj divákov tohto, môžeme pokojne povedať, tradičného športového podujatia v Nitre, ktorý má v dátume svojho narodenia dve štvorky – štyridsiaty štvrtý.
Ročník podujatia nehovoril o jubileu, ale dôvodov na oslavu alebo pripomienku bolo dosť. Konal sa 21. júna, v pamätný Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991, v prvý letný piatok, keď sa dni opäť začnú skracovať a v našich zemepisných šírkach vrcholí leto. A treťou, nie menej významnou udalosťou, sa stalo spojenie len niekoľkoročného Nitrianskeho kiláčika a Diskokilometra do sviatku behu pod pôvodným názvom Diskokilometer. Tieto fakty predurčovali, že preteky budú určite príťažlivé a veľmi zaujímavé. A skutočne takými boli.

Na Diskokilometer chodím takmer dvadsať rokov a ani na jednom ročníku som nepociťovala nudu, práve naopak. Každý z ročníkov bol čímsi výnimočný. Niekedy to bola atmosféra, inokedy zloženie účastníkov behu, inokedy dosiahnuté výkony, no všetky ročníky mali jedno spoločné – priateľskú až rodinnú atmosféru, pohodu. Práve na tomto druhu podujatia som si začala viac uvedomovať potrebu spätosti generácií. Ak chceme mať dobrých atlétov, musia potrebu športovania, pohybu, konkrétne behu cítiť v rodinnom prostredí, potom v škole a napokon v spoločnosti. Takto sa beh stane samozrejmou formou zdravého pohybu.

DKM vedie k láske k behu úplne prirodzene tým, že tí najmenší prejdú so svojimi rodičmi, resp. starými rodičmi 81-metrový úsek tartanovej dráhy a v cieli ich čaká odmena, zhmotnená ako džús, čokoláda, nadšený potlesk divákov a široké úsmevy. To sú zážitky, ktoré z detskej pamäti tak ľahko nevymiznú a v budúcnosti môžu vzbudiť záujem o behy. 81 metrov je užitočná symbolika (prvý ročník DKM sa konal v roku 1981). Na 44. ročníku DKM najmladším účastníkom bol chlapček Patrik Schneidgen, narodený v roku 2024.

Diskokilometer nemá vekové ohraničenie, zúčastňujú sa ho aj „skutoční bežeckí veteráni“, najstaršou kategóriou boli muži nad 75 rokov. Je obdivuhodné, že ani vo vyššom veku človek nemusí rezignovať, a ak mu to zdravie umožní, môže sa venovať behu v primeranej miere. V tomto ročníku najstaršími účastníkmi boli Pavol Matuška (1947) a v kategórii bežcov nad 75 rokov sa umiestnil na 1. mieste časom 5:11,25 a jeho rovesník Emil Páleník (1947) skončil ako druhý časom 6:05,48. V kategórii mužov nad 70 rokov bol prekonaný rekord tejto kategórie z predchádzajúcich ročníkov. Prekonali ho dvaja bežci Ján Jánošov časom 3:51,16 a ako druhý skončil Justín Illéš časom 3:51,91. V kategórii mužov nad 50 rokov bol najúspešnejším pretekárom Pavol Biely (1972), vytvoril nový rekord vo svojej vekovej kategórii časom 2:58,51.

Najstaršou ženou sa stala Eva Trubáčiková (1967), pravidelná účastníčka DKM. Tisícku zabehla za 4:43,61 a vo vekovej kategórii žien nad 55 rokov tiež prekonala rekord tejto vekovej kategórie.

Netreba pripomínať, že najočakávanejšími bežeckými kategóriami sú behy o rekord DKM, určené rovnako pre dorastencov a juniorov, ako aj pre dorastenky a juniorky, a kategória pretekárov do 35 rokov pre mužov i ženy. Tieto behy sa konajú večer, keď tartanovú dráhu osvetľuje príjemné svetlo bielych štýlových lámp, bez ktorých by DKM stratil svoj jedinečný charakter, a ponad dráhu sa vznášajú tóny príjemnej hudby. Povzbudzujúci pokrik fandiacich divákov, diskotékové rytmy a mäkké svetlo vytvorili aj na tohtoročnom DKM nezabudnuteľné čaro, úžasnú atmosféru a zrazu všetci cítili, že tu nejde o bežeckú rivalitu, ale o čistú radosť z behu a vzájomné priateľstvo.

44. ročníka DKM sa zúčastnilo 167 pretekárov, z toho 15 žien. Najhodnotnejšie výkony v behu o Rekord DKM dosiahli Peter Biely (2004) časom 2:43,72 a zo žien Zuzana Polohová (1982) zo Senca, majsterka SR v maratóne, časom 3:09,13. Patrí do kategórie žien nad 40, kde svojím výborným výkonom vytvorila nový rekord tejto kategórie. Treba spomenúť, že ani iné bežecké kategórie sa nedali zahanbiť a viacerí pretekári si zlepšili svoje osobné rekordy. Najlepšie časy najrýchlejších pretekárov v jednotlivých bežeckých kategóriách boli ocenené umeleckým dielom, hodnotným originálom od českého maliara krajiny Josefa Černého.

Preteky sa stali minulosťou, ale priateľská atmosféra, úprimné nadšenie pre beh, hodnotné ceny a bežecké výkony pretekárov zostanú ako krásna spomienka, hlboký zážitok a motivácia do budúcnosti. Bežeckých podujatí na Slovensku je mnoho, každý pretekár si môže vybrať, ale Diskokokilometer je len jeden. Bolo mi cťou a potešením byť svedkom tohto unikátneho podujatia.

Janka Svítková

Plagát

↑ na začiatok stránky